0

GEO5 software

Online nápověda

Stromeček
Nastavení
Program:
Jazyk:

Verze 16

Novinky ve verzi 16:

Kreslící nástroje v programech Truss 2D a Truss 3D

Programy "Truss 2D" a "Truss 3D" obsahují novou nástrojovou lištu "Popisky", která obsahuje nástroje pro doplnění kresby vazníku. Tato část zároveň přebírá funkčnost konstrukčních čar, které byly doposud v programech obsaženy.

Nástrojová lišta "Popisky"

Horní polovina lišty obsahuje rozbalovací seznam pro výběr aktuální hladiny. Seznam hladin a jejich vlastností (jméno, zapnutí/vypnutí, zámek, barva, typ a tloušťka čáry, tisknutelnost) lze upravovat v okně "Hladiny", které se spouští tlačítkem napravo od seznamu hladin.

Okno "Hladiny"

Ve spodní části lišty jsou umístěny následující nástroje:

Text

  • Vloží textové pole

Text s odkazem

  • Vloží textové pole s odkazem

Úsečka

  • Vloží úsečku, odpovídá původnímu nástroji "Konstrukční linie"

Kruh

  • Vloží kruh, zadává se střed a bod na obvodu nebo poloměr

Obdélník

  • Vloží obdélník

Polyčára

  • Vloží zalomenou čáru

Křivka

  • Vloží obecnou křivku

Kóta zarovnaná

  • Vloží kótu, kótovací čára je rovnoběžná se spojnicí zadávacích bodů

Kóta lineární

  • Vloží kótu, kótovací čára je umístěna svisle nebo vodorovně

Vlastnosti vložených objektů lze upravovat v rámu, který lze zobrazit v pravé části pracovní plochy.

Rám "Vlastnosti" s parametry popisku

Objekty, které jsou nakresleny v tisknutelných hladinách, ze zobrazí i ve výstupní dokumentaci.

CAD nástroje pro editaci topologie v programu Truss 2D

V programu "Truss 2D" lze nově pro úpravu topologie využít CAD nástroje, které se nacházejí v liště "Nástroje". Pomocí těchto nástrojů lze manipulovat jak s nakreslenými objekty (čáry, popisky apod.), tak s prvky vazníku (styčníky, dílce). Lze tedy například posunovat styčníky nebo zrcadlit výplet vazníku. Tato lišta též nahrazuje a rozšiřuje některé funkce, které byly ve starších verzích dostupné pro konstrukční čáry.

Odstranit

  • Slouží k odstranění vybraných objektů z pracovní plochy, alternativně lze použít klávesovou zkratku "Delete"

Kopírovat násobně

  • Kopíruje vybrané prvky na pracovní ploše, je možné postupně zadat více vkládacích bodů

Posunout

  • Posune vybrané prvky na pracovní ploše. Při posunu relativního styčníku mimo dílec vznikne absolutní styčník.

Protáhnout

  • Posune zvolenou část konstrukce, snaží se však zachovat konzistenci konstrukce. Tento nástroj při posunu relativního styčníku mimo vztažný dílec provede transformaci vektoru posunu do osy dílce. Styčník tak zůstane relativním styčníkem.

Zrcadlit

  • Zrcadlí vybrané prvky vůči zadaní ose zrcadlení

Otočit

  • Otočí vybrané prvky okolo zadaného bodu.

Rovnoběžka

  • Vytvoří rovnoběžku ve zvolené vzdálenosti. Lze využít též na dílce vazníku.

Protáhnout

  • Protáhne dva liniové prvky (úsečky či dílce) do společného průsečíku

Prodloužit/ Oříznout

  • Vybraným dílcem či úsečkou ořízne liniové prvky (úsečky či dílce) nebo je naopak prodlouží.

Editovatelné excentricity diagonál

V "Možnostech návrhu/projektu" v záložce "Konstrukce" si lze zvolit nový typ řezání konců diagonál: "Vlastní určení polohy průsečíků řezů diagonál". Pokud je zvolen tento režim, je možné ve "Vlastnostech detailu" v záložce "Ostatní" upravovat pro jednotlivé diagonály polohu průsečíku koncových řezů. Tímto způsobem lze například snížit výstřednost připojení diagonály (a snížit tak výrazně ohybové momenty ve styčníku) nebo prodloužit kontaktní spáru v nevyhovujících styčnících.

Průsečík koncových řezů je ve vazníku ztotožněn se středem styčníku (tedy bodem na vnitřní hraně obvodového prvku). Poloha průsečíku se zadává jako poměrná část výšky průřezu. Povolený rozsah hodnot je <0;1,0>. Hodnota 0,5 představuje polohu průsečíku v polovině výšky průřezu, tedy v ose dílce. Při zadané hodnotě 0 se dílec do středu styčníku zarovná tučně zvýrazněnou hranou (pro aktivní dílec je tato hrana navíc zvýrazněna červeně). Na diagonále tak vznikne pouze jeden řez. Při zadané hodnotě 1,0 se diagonála zarovná do středu styčníku druhou (nezvýrazněnou) hranou.

Úprava výstředností diagonál ve "Vlastnostech detailu"

Dokončení posouzení dle DIN EN 1995-1-1

Byly provedeny dílčí úpravy v posouzení dle DIN EN 1995-1-1 (například jiný způsob stanovení zásahu desky do pásnice, okolí styčníků se nově neposuzuje s vlivem vzpěru v rovině). Pro tuto normu byla též upravena dokumentace statického návrhu.

Export souboru *.dxf pro SL laser

Ze všech programů lze exportovat soubory ve formátu *.dxf, které jsou přizpůsobeny potřebám laserové projekce od firmy SL Laser. Soubory by měly být použitelné i pro projekce jiných výrobců.

Možnost změnit počáteční číslo přířezu u hromadné dokumentace

Pokud je vytvářena v programech "Truss 3D" nebo "Truss Explorer" sloučená výrobní dokumentace vazníků (nastavení "Hromadná výrobní dokumentace"), je možné v "Možnostech programu" v záložce "Nastavení výstupů" zvolit počáteční číslo, od kterého se budou číslovat jednotlivé přířezy konstrukce. Tímto způsobem lze zjednodušit evidenci přířezů ve výrobě, kde se mohou zároveň vyskytnout přířezy z více projektů.

Možnost zadat nové makro střešních rovin jako kopii stávajícího makra

V části "Střecha" lze založit nové makro střešních rovin jako kopii již stávajícího makra. Tato možnost je obsažena v rozbalovacím seznamu, který se zobrazí po zmáčknutí tlačítka "Přidat nové makro".

Volitelné barevné schéma výstupní dokumentace

V tiskovém okně lze ve "Vlastnostech stránky" nově zvolit barevné schéma výstupní dokumentace. Je možné vybrat vlastní barvu nadpisů a ohraničení tabulek.

Úprava barevného schématu výstupní dokumentace

Úpravy ve statické dokumentaci

Byly provedeny dílčí úpravy ve statické dokumentaci. Program nově umožňuje pro statickou dokumentaci zvolit ve „Vlastnostech stránky“ jinou velikost písma, než jaká je použita pro ostatní dokumenty. Zkrácen byl výpis kombinací. Nově lze vytisknout i detaily statického schématu.